Florence Knoll

V lonškém roce, 24. května, oslavila Florence Knoll Bassett, v okruhu svých přátel známa po celý život jako "Shu",  sté narozeniny!

Mladá Florence Knoll 

1917: Začátky
Florence Margaret Schustová se narodila pekaři v michiganském Saginawu v roce 1917. Její cesta na vrchol designu začala tragicky; osiřela ve věku 12ti let.

Florence Knoll a Eliel Saarinen

Naštěstí ji její osvícený opatrovník vzal na prohlídku možných internátních škol, mezi kterými byla i nově otevřená Kingswood School pro dívky v Bloomfield Hills v Michiganu. Školu navrhl finský architekt Eliel Saarinen, který v té době byl také ředitelem cranbookské akademie umění. Florence na školu následně nastoupila a s celou rodinou Saarinena se spřátelila a dokonce s nimi jezdila letní výlety do Finska. Studia na Kingswoodu a následně i Cranbrooku položila základ jejímu hlubokému vztahu k architektuře a designu.

Florence Knoll s manželem Hansem Knollem

1941: Společníci: Knoll
Ve snaze získat práci v architektuře se mladá Florence přestěhovala do New Yorku, kde potkala Hanse Knolla. Hans Knoll byl třetí generací rodiny, která ve Stuttgartu vyráběla nábytek. V jeho zájmu bylo přenést evropský modernismus na scénu ve Spojených Státech. Kombinace jejího vkusu, schopností a jeho obchodního ducha se páru podařilo vybudovat z mladé začínající společnosti mezinárodního trendsettera designu a stylu. Florence a Hans se také v roce 1946 vzali.

Planning unit založená Florence Knoll

1945: Plánovací sekce
V roce 1945 založila Florence Plánovací sekci Knoll, neboli sekci interiérového designu nábytkové společnosti, čímž nastolila standard pro design moderního interiéru přelomu 20. století.
více na https://www.knoll.com/story/shop/the-planning-unit

1947: KnollTextiles
V roce 1947 založila Florence program na výrobu textilií, neboť cítila díru na nábytko-čalounickém trhu. Sekce začala být známá jako KnollTextiles.

Knoll design od Herberta Mattera

1950: Grafika a Showroomy
Pod vedením Florence Knoll společnost Knoll rozvíjela také jedinečnou grafickou identitu, ve spolupráci s Herbertem Matterem navrhovali vše od reklam přes papírenské zboží až po jedinečně logo společnosti Knoll. Vliv Florence na veškeré designové cítění a estetiku je nepřehlédnutelný.

V roce 1955 Florence bohužel zasáhla druhá tragédie - její manžel Hans Knoll zemřel při autonehodě a z ní se stal jediný vlastník rodinné společnosti Knoll. I přesto nadále Florence vedla plánovací sekci Knoll a řídila veškeré designové aspekty společnosti, včetně vzhledu showroomů, marketingu i reklamy.

 

Interiér Firts national bank v Miami

V roce 1957 začala plánovací sekce Knoll spolupracovat s První národní bankou v Miami. Následující rok se Florence vdala za ředitele banky, Harryho Hooda Bassetta. Coby Florence Knollová-Bassettová i nadále pokračovala ve vedení společnosti jako její prezidentka a následně jako ředitelka designu. V roce 1959 společnost Knoll prodala konstrukční společnosti Art Metal. I po jejím odchodu z vedení se společnost Knoll nadále inspirovala svými přístupy k designu a svoji precizností.

Komoda Florence Knoll

1961: Design slavné komody
Před průkopnickým designovým přístupem Florence Knoll byly kancelářské prostory ve Spojených státech téměř všechny stejné. Florence nazvala tento standardní návrh kanceláří ve svém zápisu do Encyklopedie Britannicy „Komerční interiéry" v roce 1964 takto: „V takové kanceláři je vždy úhlopříčně umístěný pracovní stůl, se s menším stolkem umístěným paralelně za velkým pracovním stolem, několika židlemi rozmístěnými po krajích místnosti, a prosklená knihovna. Stolek za pracovním stolem se většinou nehezky zaplní jako odkladiště nepotřebných věcí."

Ve snaze vylepšit prostor, který měl dotyčnému vedoucímu pracovníku umožnit lepší komunikaci, Florence kompletně předělala nelogické rozvržení z perspektivy architektury. Zbytečně velký pracovní stůl byl nahrazen příjemnějším, menším stolem, umístěným paralelně se zadní stěnou. Prostor na ukládání věcí byl přesunut do pěkné, nízké komody ve stejném designu, jako stolek. Návrh komody 2544 představila Florence v roce 1961. Elegantní design sršel profesionalitou i kvalitou, a jasně ukazoval inspiraci Mies van der Rohem. Historik designu Bobbye Tigerman poznamenal, že „Nábytek je jako architektura v miniatuře. Struktura velké bedny stojící na tenkých periferních sloupcích připomíná Miesovu budovu Seagram." Stejně jako Mies, i Florence neúnavně upravovala a pilovala každičký designový detail, aby docílila jednoduché, nenucené krásy.

Komoda Florence Knoll unikátně v nabíce Nanovo!

1965: Po Knoll
Přestože do důchodu odešla Florence v roce 1965, neustále se společností Knoll spolupracovala, ať už na designových projektech nebo na přípravě výstav souvisejících s odkazem společnosti a její vlastní prací v nábytkářském a interiérovém designu.

Výstava Knoll au Louvre

V roce 1975 se zúčastnila otevíracího večera "Knoll au Louvre" v Paříži

 

Florence Knoll a George Bush ml.

Disciplína interiérového designu a architektury a její inovativní přístup se prolínají celým jejím životem. V roce 2002 byla Florence Knollová-Bassettová oceněná Národní medailí pro umění, nejvyšším možným oceněným za přínos v této oblasti, která se uděluje každoročně prezidentem Spojených Států.

Máte chuť ještě na dezert? :)
https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-7-things-mid-century-design-pioneer-florence-knoll
Herbert Matter na Pinterestu
Cartree: Maskot Knollu

Všechny fotografiea a texty jsou použity se svolením Knoll ©