Galvanitas

Továrna Galvanitas

Firma Galvanitas, známá především pro své ikonické industriální židle, byla založena roku 1934 v holandském Oosterhoutu. S použitím tradičních řemeslných metod vyráběla odolný nábytek do provozně náročných prostor - do škol, jídelen a jiných institucí. Nábytek vzhledem připomíná návrhy holanského designéra Wima Rietvelda, syna architekta Gerrita Rietvelda, který ve stejné době spolu s Friso Kramerem navrhoval podobný nábytek z oceli a překližky pro holandskou firmu De Cirkel.

Nábytek Galvanitas je unikátní svou řemeslnou precizností a odolností. Místo klasických dutých profilů jsou rámy nábytku Galvanitas vyrobeny z lisované oceli. Tato technologie nábytku dodala vysokou pevnost, rozpoznatelný industriální vzhled a zároveň subtilní eleganci. Sedadla a opěrky židlí jsou vyrobeny z PAG dřeva - jedná se o druh překližky máčené v pryskyřici, která jí dodává mimořádnou tvrdost, navíc je voděodolná a díky odolnosti proti UV záření si ponechává původní barvu. Nábytek také vyniká jednoduchostí použití, všechny židle jsou štosovatelné a použitelné v interiéru i exteriéru.

 

Galvanitas S14

foto Cartel de Belleville

Židle S14
V roce 1958 firma navrhla židli s kompasovitými nohami, které byly později pro Galvanitas typické.

Galvanitas S16

foto Cartel de Belleville

Židle S16
Nejznámější židle Galvanitas typu S16 byla navržena a hojně vyráběna v šedesátých letech. Židle byla velmi rychle rozšířena do škol a odchovala generace holandských studentů. Jejím typickým znakem jsou kompasovité ocelové nohy. Sedadla a opěrky z PAG dřeva byly vyráběny západoněmeckou firmou Pagholz. Dnes je stejně populární a užívaná nejen ve veřejných ale i v residenčních prostorech.

Podívejte se na kompletní nabídku židlí S16 www.nanovo.cz/cs/tag/galvanitas-S16

 

Galvanitas S22

foto Cartel de Belleville

Židle S22
Další typ židle s kompasovitými nohami vyráběné na konci šedesátých let speciálně pro jídelny.

 

Galvanitas S23 

foto Cartel de Belleville

Židle S23
Tato židle s uzavřeným "sáňkovým" rámem byla vyráběna v sedmdesátých letech a distribuována jako židle jídelní.

 

 

Galvanitas stůl TD4photo Cartel de Belleville

Stůl Bureau Galvanitas 
U stolu Galvanitas typu TD4 je na první pohled rozeznatelná jeho příbuznost s židlí S16. Návrh stolu vychází z návrhu školních lavic a kancelářských stolů.
Se svým průmyslovým rodokmenem bude stůl TD4 skvěle vypadat i ve velkých průmyslových interiérech. Stoly TD4 se výborně doplňují se židlemi S16.
Stoly TD4 jsou k dispozici ve s kovovou podnoží ve 4 odstínech: cementově šeda, okrová hnědá, Černá a bíla. Délka stolu je od 120 cm do 220 cm.

Kompletní nabídka stolů TD4 www.nanovo.cz/cs/tag/galvanitas-TD4

Firma Galvanitas i nadále vyrábí nábytek pro školy pod značkou Galvanitas BV se sídlem v Bredě, avšak popularity modelů z padesátých až sedmdesátých let již s novějšími typy nikdy nedosáhla.

Galvanitas & De Machinekamer
Ve spolupráci s holandskou značkou De Machinekamer byla produkce několika oblíbených modelů nábytku Galvanitas obnovena. Od roku 2014 se v původních formách vyrábí stoly TD4 a židle S16. Při výrobě jsou dodrženy všechny původní postupy a nové díly jsou kombinovatelné se starými, jediným rozdílem je přechod od technologie pájení ocelového rámu ke svařování.

 

Galvanitas - 1 Galvanitas - 2 Galvanitas - 3 Galvanitas - 4