Vertex a Miroslav Navrátil

Výroba skleněných vláken v národním podniku Vertex v Litomyšli, okres Svitavy (1976)

Firma Vertex je od roku 1949 bezprostředně spojena s výrobou stejnojmenného skleněného vlákna, své výrobny měla v několika českých městech, ty největší byly v Hradci Králové a Litomyšli. Vzhledem k tomu, že se jednalo o velmi progresivní a rychle se rozmáhající technologii, pro nově příchozí pracovníky závodu bylo v Litomyšli na začátku padesátých let vybudováno sídliště, které nese jméno podniku dodnes, v bývalé výrobní hale hradeckého Vertexu zase po nedávné rekonstrukci Davida Vávry sídlí knihovna. Vertex se zaměřoval na výrobu skla a skleněných vláken především pro stavebnictví a průmysl. Do povědomí široké veřejnosti se však nejvíce dostal spoluprací s návrhářem Miroslavem Navrátilem.

 

Miroslav Navrátil

Miroslav Navrátil (1913 - 1999), jeden z nejzajímavějších návrhářů československého designu, byl důležitým členem ateliéru národního podniku Vývoj nábytkářského průmyslu, ten za socialismu poskytoval návrhy různým výrobním podnikům. Navrátil tak byl u zrodu nových technologií v Československu a mnohé byly testovány právě na jeho návrzích.

 

Židle Vertex  -  Nanovo

Pro firmu Vertex v roce 1959 navrhl skořepinovou židli s oválným otvorem mezi opěrákem a sedákem. Židle v jasných barevných odstínech se později stala ikonou socialistického designu a jedním z nejzřetelnějších reprezentantů bruselského stylu. V jejím návrhu se setkává pokročilá tvarová i technologická progrese, neobvyklý geometrický tvar je umožněn díky sklolaminátové konstrukci. K výrobě sklolaminátu byla použita skleněná vlákna Vertex, která jsou zalita umělou pryskyřicí a vzniká tak velmi odolný materiál.

 

Sokol Dolní Domaslovice v roce 1985

Sklolaminát se skvěle hodil také a na výrobu lodí. Nespočet českých vodáků brázdilo řeky a rybníky v Československu i v zahraničí na lodích vyrobených v bývalém Vertexu. V roce 1968 do Československa například dovezli trup lodě a licenci z Francie. Trup byl otištěn do formy a ta převezena do Vertexu Hradec Králové, kde se vyráběl následujících několik let. 

Interiér tramvaje T3

Židle Vertex se stala každodenní součástí městského života hned v několika státech a je jí dodnes, stala se totiž součástí interiérů tramvají T3. Československá Tatra T3 je nejrozšířenější tramvají na světě, která se vyráběla více než 40 let, židle Vertex v různých barevných variantách jsou její nedílnou součástí.

Židle byla vyráběna v mnoha tvarových i barevných variantách. Univerzálnost jejího použití byla podporována různými typy kovových podnoží, sklolaminátový povrch umožnil užití ve výrobních, kancelářských i residenčních prostorách. Vznikla tak legenda, která se natrvalo zapsala do dějin československého designu. Více na http://www.czech100.com/?lang=cz&page=icons-3.